Hibavédelem ellenőrzése – műszeres vizsgálatok I.
A fenti címmel jelenik meg 9 részből álló ismeretterjesztő cikksorozatunk Oláh Csaba és Furján Attila kollégáink tollából a Villanyszerelők Lapja hasábjain.
A különböző vizsgálatokat az elvégzésük általunk ajánlott sorrendjében tárgyaljuk, ennek megfelelően az első téma a földelési ellenállás mérése.
Alábbiakban következzen a cikk rövid kivonata. A teljes cikk elolvasható a Villanyszerelők Lapja honlapján, itt.
A Hibavédelem ellenőrzése – műszeres vizsgálatok című cikksorozat lényege a villamos berendezések hibavédelmi (korábbi nevén: közvetett érintés elleni védelem) szempontból történő első, illetve időszakos felülvizsgálatánál alkalmazott mérési módszerek és vonatkozó szabványok követelményeinek bemutatása. A különböző vizsgálatokat az elvégzésük általunk ajánlott sorrendjében fogjuk tárgyalni, ennek megfelelően mostani témánk a földelési ellenállás mérése lesz, de előtte tekintsük át, hogy általánosságban milyen szabványok és követelmények vonatkoznak a műszerekre és a mérésekre!
Műszerekkel és mérésekkel szemben támasztott követelmények:
- MSZ HD 60364-6:2007
- MSZ HD 60364-6.61.3.1:2007
- MSZ EN 61557
Kalibrált mérőeszközök használata:
A hibavédelem felülvizsgálatánál elvégzett mérések joghatással járó mérések, ezért a mérések elvégzéséhez kalibrált mérőműszert kell alkalmazni, ezt az 1991. évi XLV. törvény (Törvény a mérésügyről) mondja ki, ahogyan azt is, hogy mi számít joghatással járó mérésnek.
Kalibrálási témakörben további információ itt!
Földelési ellenállás mérése
A hibavédelem felülvizsgálata esetén fontos méréssel igazolni az adott villamos berendezés földelőjének megfelelőségét. Főbb mérési módszerek: három-, illetve négyvezetékes vizsgálati módszer, segédföldelők telepítése és elhelyezése, földelési hurokimpedancia vizsgálata, valamint két lakatfogós vizsgálati módszer. Bármelyik módszert is választja, műszerkínálatunkban megtalálja a megfelelő műszert. Földelési ellenállásmérő műszerek termékoldala