Megjelent az Elektromosipari szakemberek kézikönyvének 2024-es kiadása. A kibővített, majd 700 oldalas kézikönyv összeállításában, lektorálásában neves szakemberek vettek részt.
Az épületvillamos szakma területén folyamatos a változás – nemcsak a technika fejlődése, hanem a jogszabályi környezet változása miatt is –, ami indokolttá tette a szakkönyv aktualizálását, új témákkal való bővítését, a fejezetek átdolgozását. A könyv célja az ismeretek bővítése és a meglévő tudás korszerűsítése, de a mindennapi munkavégzés során is hasznos segítőtársa a villamosipari vállalkozóknak, villanyszerelőknek.
Tartalom:
- Elméleti alapok
- Lakóépületek villamos berendezése
- Készülékek
- Vezetékek kötéstechnikája
- Világítástechnika
- Tartalék áramforrások
- Fázisjavítás
- Energiamenedzsment
- Automatizálás
- Napelemes rendszerek létesítése
- Villamos járművek biztonsága
- Háztartási méretű energiatárolás
- Túláramvédelem
- Áramütés elleni védelem
- Elektromágneses összeférhetőség (EMC)
- Villám- és túlfeszültség-védelem
- Tűzvédelem
- Kisfeszültségű Feszültség Alatti Munkavégzés (KiF FAM)
- Épület Információs Modellezés
Szerzők, lektorok:
Arató Csaba ▪ Boa András ▪ Furján Attila ▪ Garai Tamás ▪ ifj. Hunyadi Sándor ▪ Dr. Kemény József ▪ Dr. Kovács Károly ▪ Kovácsné Jáni Katalin ▪ Kóra István ▪ Kruppa Attila ▪ Molnár Balázs ▪ Nádas József ▪ Dr. Novothny Ferenc ▪ Opitzer Gábor ▪ Pásztohy Tamás ▪ Racsek Dániel ▪ Roderman József ▪ Schottner Károly
SZAKMA - TUDÁS - JOG
Rátai Attila: Villamos biztonságtechnika - A tanítókönyv
"Mi ennek a tanítókönyvnek a célja? Nem csupán a szabványok puszta ismertetése a cél, hanem a megmagyarázása és a gyakorlati alkalmazás ismertetése. Az, hogy az elméletben, a gyakorlatban és a jogi szabályozás labirintusában nem elakadva megálljuk a helyünket.
...
Mit érdemes tudni könyvsorozatunk első részéről? Segít tanulni, de pusztán elolvasni nem elég - idő kell hozzá."
Mint ismeretes, 2020. július 31-én lépett hatályba a módosított 40/2017.(XII.4.) NGM rendelet, amely eltörölte a korábban általánosan végzett szabványossági felülvizsgálatokat és az európai műszaki szabályozásnak megfelelően bevezette a villamos biztonsági felülvizsgálatot, amely teljes körű vizsgálatot jelent, beleértve a kis- és nagyfeszültségű villamos berendezések áramütés elleni védelmének és szabványos állapotának vizsgálatát normál- és robbanásveszélyes légtérben. Ezt a módosítást a képzési rendszer átalakítása is követte a tavalyi évben, így szükségessé vált a korábbi jegyzetek alapján egy új oktatási célú kézikönyv kiadása, amely ismerteti a közelmúltban bekövetkezett nagyon sok és lényeges jogszabály- és szabványváltozást is. Az így szerkesztett kézikönyv teljes mértékben megfelel az új, módosult képzési követelményeknek. A neves szakérők bevonásával végzett előkészítő munkák után 2022 januárjában jelent meg a könyv, amely tartalmazza a felülvizsgálatokhoz szükséges korszerű ismereteket.
A kézikönyv 5 fő részből, illetve 21 fejezetből áll:
1. rész: ismerteti a villamos biztonságtechnika jogi és műszaki szabályozását, ezek: jogszabályok, szabványok, pl. OTSZ, VMBSZ, képzési előírások.
2. rész: ismerteti a kisfeszültségű villamosenergetikai berendezések az áramütés elleni védelmének, illetve szabványos kivitelezésének létesítési előírásait az MSZ HD 60364 szabványsorozat és más kapcsolódó szabványok alapján. Kiemelten fontos témakör ebben a részben a hőhatások, túláram- és zárlat elleni védelem követelményei.
3. rész: a kisfeszültségű berendezések felülvizsgálataival foglalkozik, ismerteti a különböző ellenőrzési és mérési eljárásokat, köztük a különleges berendezések (pl. napelemek, járműtöltő állomások) vizsgálatait.
4. rész: a nagyfeszültségű (Un >1000 V) villamosenergetikai berendezések létesítési, áramütés elleni védelmi és vizsgálati követelményeit ismerteti.
A kézikönyv a 3. és 4. rész végén ajánlott vizsgálati jegyzőkönyv mintákat is tartalmaz.
5. rész: a villamos méréseket mutatja be, és ez rész tartalmazza a kötelező mérési gyakorlatot. Tájékozat a villamos balesetekről, ezek elleni védelemről és az elsősegélynyújtásról. Néhány kiegészítő információ és ellenőrző kérdések zárják a kézikönyvet.
A jegyzet, mint említettük, elsősorban az erősáramú/energetikai berendezések villamos biztonsági felülvizsgálóinak oktatására szolgál. Reméljük, hogy jól tudják majd használni a gyakorló szakemberek vagy az érdeklődő kollégák is, az újabb előírások megismerésére vagy a meglévő tudásuk felfrissítésére.
Arató Csaba
szerző
MEE tag
Naprakész szereléstechnológiai ismeretek és a legújabb szabályozások, előírások egyben!
A szakmában hiánypótló szakkönyv az épületvillamossággal foglalkozó tervezőknek, kivitelezőknek, beruházóknak és nem utolsó sorban a szaktanároknak és a tanulóknak nyújt átfogó elméleti ismeretet.
A könyv főszerkesztője a szakmában nagy elismerésnek örvendő Dési Albert, a szerzői kollektívát pedig ugyancsak a szakma kiválóságai alkotják. A főszerkesztő és a szerzői csoport - maguk is épületvillamossági szakemberekként - olyan kézikönyvet állítottak össze, amelyre, mint komplett szakanyag folyamatos igény jelentkezik a gyakorló szakemberek részéről.
Az Épületvillamosság – bár nem rendelkezik tankönyvi besorolással – az oktatási anyagok közt betöltött egyedülálló, hiánypótló szerepe révén sok intézményben ajánlott irodalomként jelenik meg.
Szerző: Orlay Imre (2014)
A Villanyszerelők továbbképzésének villamos alapismeretei című jegyzet, mely elsősorban a villanyszerelő szakképzésre ráépülő képzések (pl. villamos hálózat kezelő, villamos alállomás kezelő, kábelszerelő, FAM szerelő) szakmai alapismereteit, jogszabályi és szabvány követelményeinek összefoglalását adja, ezen a területen hiánypótló kiadványként. A szakképzésben résztvevőkön kívül ajánljuk minden olyan villamos szakembernek, aki meglévő tudását szeretné feleleveníteni, frissíteni.
A könyv címe: Villámvédelem Felülvizsgálók, tervezők és kivitelezők kézikönyve
A könyv szerzője: Dr. Horváth Tibor
Kiadás éve: 2007
A könyv címe: Villámvédelem 2009.
Szerkesztette: Varga Tamás, Dr. Szedenik Norbert, Kruppa Attila, Vasvári-Nagy Sándor
Lektorálta: Dr. Fodor István
Kiadás éve: 2009
Szerzők: Dr. Fodor István, Dr. Szedenik Norbert
A könyv az ezt megelőzően kiadott Villámvédelem 2007 és Villámvédelem 2009 c. könyvek kiadása óta bekövetkezett változásokat taglalja három külön fejezetben.
Az előző jegyzetekben foglaltakat érintő változásokkal az I. és II. fejezet, a 2009. utáni, villámvédelmet érintő változásokkal pedig a III. fejezet foglalkozik részletesen.
Szerző: Rahne Eric
Megjelenés dátuma: 2018
A könyv nagy segítséget nyújt a termográfiai felvételek készítői és kiértékelői részére, megkönnyíti a döntés előkészítők, beruházók munkáját is, de a mélyebb tudást keresők is megtalálják számításaikat.
Keménytábla, A4-es formátum, színes, 652 oldal, a szakterület „kézikönyve”-ként használható.
Peresztegi Sándor
Mottó: A villamos gépek hasznos eszközeink az élet minden területén, de le is kell gyártani őket.
A könyv megírását az indokolta, hogy a villamos gépek konstrukciós változatai mellett a gyártástechnológiának is fontos szerepe van.
Egy fejezet kivételével támoszkodik elődjére, a Villamos Gépek Konstrukciós Változatai című jegyzetre.
Terjedelemben jelentősen bővült, néhány új fejezetrészt mutat be, egy-egy anyagrészt kicsit részletesebben ismertet.
A könyv 9 villamos gép ( egy transzformátor és nyolc villamos forgógép) szerkezeti részleteinek bemutatását és gyártástechnológiai megismertetését is tartalmazza a működési elvek mellett.
Bődi Béla
A forrasztás olyan ősi technológia, melyet az emberiség a több mint tízezer évre visszanyúló fémmegmunkálás során kezdett el alkalmazni, azok összeerősítésére.
A könyv -a forrasztási alapismeretek áttekintése mellett- elsősorban gyakorlati ismereteket tartalmaz. Tárgyalja a kézi forrasztásnál használatos alapanyagokat (folyasztószer és forraszanyag típusokat) a forrasztóállomások, pákacsúcsok főbb jellemzőit és a helyesen megválasztott forrasztási paramétereket. Külön fejezet foglalkozik az elektronikai alkatrészek ki- és beforrasztási eljárásaival, a pákás robotforrasztás sajátosságaival és a forraszkötések vizuális vizsgálatanak alapismereteivel.
Bődi Béla - Lambert Miklós
A forrasztás olyan ősi technológia, amelyet a fémek megmunkálása óta használ az ember azok összekötésére.
A könyv keresztmetszete napjaink lágyforrasztási technológiájának öt fejezetben:
- Általános áttekintés a kötéstípusok rendeszerezéséről.
- Elméleti anyagtudományi alapok
- Forrasztási technológiák
- A forrasztott kötések minőségellenőrzési vizsgálati módszerei
- Szerviz illetve átmunkálás (javítás) során alkalmazható kiegészítő jellegű forrasztási eljárások
Szerző: Lambert Miklós
Megjelenés dátuma: 2019.01.30.
"...A könyv nem ad receptet, hogyan kell LED fényforrást tervezni, gyártani, de útmutatót ad, mit vásároljunk, vagy ha olyan nincs a boltban, hogyan lássunk neki kedvünkre valót csinálni. A könyvet ezért főként mérnököknek ajánlom, de hasznosan forgathatják olyanok is, akik "csak" vásárlási szempontokat szeretnének kapni." - Lambert Miklós
Szerző: Juhász Árpád (2009)
A megújuló energiák igen változatos formában állnak rendelkezésünkre a világban, így Magyarországon is. (...)
De vajon mi az optimális megoldás? Milyen szempontok mentén tudjuk kiválasztani? Magyarország esetében mi lehet az a recept, ami hosszú távon is fenntarthatóvá és biztonságossá teszi az energiaellátást? (...)
A megadott ár a készlet erejéig érvényes!