Szakirodalom
Megjelent a legújabb érintésvédelmi jegyzet!
Megjelent az „Érintésvédelmi Felülvizsgálók Kézikönyve” című, Magyar Elektrotechnikai Egyesület által gondozott szakmai jegyzet 7. átdolgozott kiadása.
Szerkesztette: Arató Csaba
Erősáramú berendezések felülvizsgálóinak kézikönyve 2019 | Kézikönyv regisztrált villanyszerelők részére | LED-es világítás-működés-konstrukció-alkalmazás | TERMOGRÁFIA elmélet és gyakorlati méréstechnika |
Az ülésen először a digitális műszerekre megadott pontosság értelmezéséről volt szó, majd az aggregátorokról táplált dugós csatlakozású fogyasztók érintésvédelme került napirendre. Ezt követően az ÉV ellenőrzések gyakoriságának kérdéséről, majd konkrét esetek elemzésére került sor.
A Munkabizottság a legutóbbi ülése után hozzá beérkező kérdéseket tárgyalta az alábbiak szerint:
- A legfeljebb 32 A-es végáramkörökhöz tartozó leghosszabb lekapcsolási idők alkalmazása.
- Az áram-védőkapcsoló alkalmazásának követelményeiben mi tekinthető „általános használatra szánt” csatlakozóaljzatnak?
- Több kérdés hangzott el az EPH-rendszerbe csatlakoztatandó „idegen vezetőképes szerkezetek”-re vonatkozóan.
- Fogyasztásmérő alatti kötés.
- Ki végezheti az új villamos berendezések első vizsgálatát
A Villamos Biztonsági (korábban Érintésvédelmi) Munkabizottság üléseinek összefoglalóit változtatás nélkül, pdf formátumban tároljuk honlapunkon.
Az összefoglalókban található válaszok az adott ülés időpontjában hatályos jogi szabályozásoknak és szabványi háttérnek felelnek meg.
A kilencrészes cikksorozatban a szabályozástechnikába való bevezetés után a leggyakrabban előforduló szabályozási módokat egy bevált gyártmánycsalád használatán keresztül mutatja be a szerző - "Azoknak próbálunk segíteni, akik kétségbeesetten állnak a kapcsolótábla előtt és azon töprengenek, hogy most melyik gombot kell megnyomni."
A kiadvány a villamosenergia-minőséget jellemző mutatókkal és a fogyasztókkal való kölcsönhatásával, a villamosenegia-minőséggel kapcsolatos szabványokkal foglalkozik. Összehasonlítja a szabványnak megfelelő készülékek hatását a villamos energia minőségére, majd összefoglalja a javasolt új tervezői gyakorlat legfontosabb szempontjait.
A Villgép Szövetség rendezvényén 2005.05.26-án Horányban műszerbemutatót tartottunk. A résztvevő szervizes kollégák megismerkedhettek az általunk forgalmazott azon készülékekkel, melyek a javításokat követő mérések, biztonságtechnikai vizsgálatok elvégzésére alkalmasak (készülékvizsgálók, szigetelési ellenállásmérők, hőmérsékletmérők, zajszintmérők, stb.).
Ugyanitt rövid előadás hangzott el a 2004. év végére elkészült Műszaki Irányelv céljáról, alkalmazási területéről valamint a benne megfogalmaztott követelményekről és mérési módszerekről.
A korábbi évtizedekben szinte kizárólagosan alkalmazták a védőérintkező nélküli "0" érintésvédelmi osztályú háztartási célú dugós csatlakozókat. Ezek a csatlakozók csak egy fázis és a nullavezető csatlakoztatására alkalmasak. Erre a korábban érvényes szabványok is lehetőséget adtak, hiszen a szigetelő anyagúnak tekinthető (pl. fa, műanyag) "melegpadlós" helyiségekben nem volt kötelező az érintésvédelem alkalmazása. Az 1980-as évek előtt épült létesítményekben (lakások, irodák) túlnyomó részben ma is megtalálhatók ezek a dugaszoló aljzatok. Az MSZ 172-1:1972 szabvány 1978-as módosítása már "szigorít": a padló anyagától függetlenül érintésvédelmet kell alkalmazni, kivéve az 1980. január 1. előtt épült lakások szigetelőanyag-padlójú helyiségei e lakások villamos vezetékezésének felújításáig.
A Munkabizottság először visszatért a létesítés során készített villamos szerkezetek "termék"-nek való minősítése kérdésében az előző ülésen lefolytatott vitára, majd ezt követően ismertetésre került, hogy a foglalkozáspolitikai és munkaügyi miniszter január 1.-i hatállyal rendeletet készül kiadni (ez időközben megjelent – lásd kapcsolatos cikket), az érintésvédelmi ellenőrzések szükségességéről és gyakoriságáról.
Szó esett - az IEC és a CENELEC által elkészített - a kisfeszültségű erősáramú berendezések érintésvédelmi kialakítására (létesítésére), valamint a ennek ellenőrzésére vonatkozó követelményeket tartalmazó (IEC, valamint CENELEC HD) 60364 sorozat -4-41 főfejezetének, valamint –6. részének immár véglegesnek tekinthető tervezetéről, melyek várhatóan 2007. évtől lesznek hatályosak.